Porady

Porady

   

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór kolorów w naszym domu. Niektóre kolory mobilizują nas do działania, a inne z kolei powodują, że jesteśmy bardziej wyciszeni i zrelaksowani. Sprawdź, jak kolor sofy i dodatków może wpłynąć na Twój nastrój.

Jakie kolory działają na człowieka?

Badania udowodniły, że w zależności od długości fali kolory oddają otoczeniu swoją energię. Mają one bardzo duży wpływ np. na wzrost komórek ciała, ponieważ zmieniają prędkość poruszania się elektronów w każdym żywym organizmie. Kolory działają na nas nawet przez skórę, a także przez narząd wzroku oraz jedzenie. Jak więc dobrać odpowiedni kolor?
W stanach depresyjnych bądź jeżeli czujemy się gorzej ze względu na wiosenne, czy letnie przesilenie, powinniśmy postawić na kolor żółty oraz różowy. Kwiatki, czy dodatki w tych kolorach mogą być bardzo pomocne. Osoby, które nawet po długim śnie czują się zmęczone bądź czują duże zmęczenie w ciągu dnia, powinny otoczyć swoje wnętrze pomarańczowymi dodatkami. Kolor ten pomaga odzyskać witalność i jest dodatkowym bodźcem do działania.
W przypadku kiedy jesteśmy na diecie, kolor niebieski będzie dla nas idealny, dlatego talerze warto zmienić na niebieski.

Kolory i ich wpływ na nasze samopoczucie

Zielony – spokój, natura, równowaga wnętrza, harmonia
Kolor ten sprawdza się, kiedy chcemy zaznać odrobiny relaksu. Działa rozluźniająco i łagodzi napięcie, a także pomaga utrzymać w równowadze energię fizyczną oraz psychiczną. Kolor wskazany jest dla osób nadmiernie aktywnych, ponieważ pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej.

Niebieski – świeżość, spokój przestrzeń
Można powiedzieć, że kolor ten ma wychładzające właściwości, a więc idealnie sprawdza się na lato. Niebieski jest kolorem, który także odpręża, dlatego zaleca się kąpiele po ciężkim dniu w tej barwie. Kolor ten uspokaja, ale także poprawia naszą koncentrację i pomaga przyswajać wiedzę. Świetnie sprawdza się dla osób zmęczonych fizycznie.

Fioletowy – emocje, spokój, relaks
Kolor ten wycisza oraz łagodzi objawy stresu, dlatego osoby, które mają problemy na tle nerwowym oraz cierpią na bezsenność, powinny mieć ten kolor w swoich wnętrzach. Fioletowy wspomaga także organizm przy wysiłku umysłowym, ponieważ poprawia koncentracje, ponadto ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Powinien znaleźć się także we wnętrzach osób, które chcą schudnąć, ponieważ tłumi uczucie głodu oraz reguluje przemianę materii, a także wyrównuje gospodarkę hormonalną.

Różowy – radość, optymizm
Różowy zalecany jest szczególnie w celu łagodzenia stresu oraz stanów napięciowych, ponieważ zmniejsza agresję oraz irytację, kolor ten także napawa optymizmem oraz sympatią i łagodzi uczucie osamotnienia.

Żółty – radość, ciepło, pewność siebie
Żółty jest kolorem żywym i pełnym radości. Kolor ten inspiruje i dodaje pewności siebie. Żółty rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Szczególnie poleca się go dla osób poszukujących zastrzyku energii.

Pomarańczowy – bezpieczeństwo, ciepło, inspiracja
Kolor jest idealny na stany depresyjne, ponieważ dzięki swojemu ciepłu przywraca radość, dodaje otuchy, a także podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój.

Czerwony – aktywność, witalność
Czerwony kolor pobudza i ożywia, a także wzmacnia i rozpala oraz rozgrzewa umysł. Kolor ten dodaje pozytywnej energii, dzięki czemu mamy więcej siły do zdobywania celi i walki z depresją. Idealnie sprawdza się dla ludzi ospałych i przemęczonych.

Złoty – odwaga, mądrość
Kolor ten dodaje odwagi, energii oraz pewności siebie. Pomaga także skutecznie zwalczać lęki i depresje. Ma również korzystny wpływ na nasz umysł, ponieważ pomaga pobudzić kreatywność i przyswoić wiedzę.

Szary – wyciszenie, ochrona

Szary jest formą bariery ochronnej, odgradza nas ona od otoczenia i świata. Kolor pomaga się nam odprężyć, wyciszyć i uspokoić. Jednak nie powinniśmy z tym kolorem przesadzać, ponieważ kiedy będzie go za dużo, spowoduje smutek i izolacje od otoczenia.

Biały – ochrona, intuicja
Biały ma korzystny wpływ na zmysł intuicji, a także odbija negatywne emocje oraz energie. Barwa ta dodaje optymizmu i poprawia samopoczucie.

Czarny- pewność siebie, tajemniczość
Czarny jeżeli odpowiednio go dawkujemy, wycisza i uspokaja, a także dodaje pewności siebie. Kolor ten również podkreśla autorytet oraz dodaje kompetencji i tajemniczości.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.