Porady

Prawidłowy sposób malowania oraz błędy malaskie.

* Najodpowiedniejsza temperatura pomieszczenia to od 18 do 23ºC. Również temperatura ścian nie powinna być istotnie niższa. Dzięki temu farba będzie wysychała w odpowiednim tempie i równomiernie.

Malowanie powinno odbywać się z góry na dół. Popularną metodą jest także wykonywanie ruchów w kształcie litery V. Wykonywane ruchy powinny być długie i płynne.

Przerwę robimy dopiero wtedy, gdy ściana będzie w całości pokryta farbą.

Popularne błędy przy malowaniu to stosowanie farby na mokrą powierzchnię. Jeśli więc ściana wcześniej była myta, należy poczekać, aż wyschnie, ponieważ aplikacja farby na wilgotną powierzchnię wpływa negatywnie na przyczepność farby i sprzyja tworzeniu się pęcherzy. Generalnie nakładanie drugiej warstwy należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa wyschnie tj. jest sucha w dotyku. Orientacyjny czas schnięcia jest podany na opakowaniu.

* Farbę w razie potrzeby rozcieńczyć czystą wodą (przy pierwszym malowaniu max. 10% objętości, przy drugim max. 5%). Ilość wody zależna od zastosowania oraz użytego narzędzia. Do każdego z produktów wykonana jest Karta Techniczna, która informuje o przygotowaniu wyrobu. Co jeśli dodana zostanie zbyt duża ilość wody? Zmniejszymy siłę krycia produktu.

* Jeżeli korzystamy ze standardowej taśmy papierowej, to trzeba odkleić ją na mokro, kiedy farba nie zdążyła jeszcze dobrze wyschnąć. Należy zrobić to płynnym ruchem – nie szarpać taśmy (może się przerwać), bo kropelki farby mogą zabrudzić chroniony element.

* W jaki sposób malować, aby nie powstawały smugi, oto błędy

– Za cienka warstwa farby

Jednokrotne pomalowanie zazwyczaj nie wystarcza, aby dokładnie i równo pokryć całą powierzchnię. Informacji na temat rekomendowanej ilości warstw należy szukać na opakowaniu farby.

– Zbyt niska lub wysoka temperatura aplikacji

– Narzędzia lub farba złej jakości

Za smugi mogą być odpowiedzialne również słabej jakości pędzle lub wałki do malowania oraz źle kryjąca farba nieprzystosowana do danej powierzchni.

– Niewymieszana farba

Zanim zaczniemy nakładać farbę, powinniśmy ją dokładnie wymieszać. Chodzi o to, aby uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Możemy w tym celu użyć dłuższej listewki lub mieszadła elektrycznego.

– Niezagruntowana ściana

Grunt położony przed malowaniem nie tylko nadaje powierzchni jednolitą strukturę, ale sprawia też, że ściana chłonie farbę równomiernie.   Gruntowanie jest niezbędnym krokiem, przygotowującym powierzchnię do malowania. Stosowanie gruntu innego producenta niż farba jest możliwe, ale nie polecamy takiego rozwiązania. Producent nie bierze odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki, takie jak: nierównomierne rozłożenie farby, wystąpienie przebarwień lub łuszczenie się farby po wyschnięciu.

– Niedokładnie oczyszczona ściana

Najlepiej nie tylko ją odkurzyć, ale też przemyć odtłuszczającym mydłem malarskim lub wodą z detergentem.

– Malowanie po mokrej ścianie

Po umyciu ściany należy poczekać do jej pełnego wyschnięcia. Nie należy też nakładać kolejnej warstwy farby, kiedy poprzednia jest jeszcze mokra, straci ona przyczepność w wilgotnych miejscach i utworzy plamy lub smugi.

– Nieprawidłowa technika nanoszenia farby

Częstym powodem nierównomiernego rozkładania się farby na ścianie jest sposób malowania. Najlepiej robić to zgodnie z zasadą mokrego brzegu, czyli przejeżdżać wałkiem, nachodząc na jeszcze wciąż mokrą granicę poprzedniego pociągnięcia. Powinniśmy też wykonywać ruchy pionowe w jedną stronę lub w kształcie litery V.

– Za mocne przyciskanie wałka do ścian

Smugi mogą pojawić się również wtedy, kiedy zbyt mocno będziemy dociskać wałek z farbą do ściany. Przy gęstym produkcie pozostawimy plamy. Rzadki będzie się rozpryskiwał i spływał, robiąc zacieki.

– Suchy wałek

Problemem może być również zbyt suchy wałek, czyli niedostateczne nasączenie go farbą. Wałek warto namoczyć w wodzie i dokładnie odsączyć. Wilgotny lepiej przyjmie gęste farby.

– Za gęsta lub zbyt rozcieńczona farba

Zbyt gęsta konsystencja farby może pozostawiać plamy, a mocno rozcieńczona spływać z malowanej powierzchni. Należy również sprawdzać w informacjach na opakowaniu, czy dany producent zaleca jego rozcienczenie*

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.