Porady

Inspiracje kolorem Czerń TREND KOLORYSTYCZNY 2018

Kolor Roku 2018 - Czarny Płomień

To kolor łączący w sobie głęboką morską toń i magiczną czerń. Fascynuje nas w nim jego niejednoznaczny charakter - jest elegancki i stonowany, a jednocześnie odważny i pobudzający do działania. Jest to propozycja zarówno bezpieczna, jak i awangardowa. Wykorzystując Czarny Płomień, masz szansę zbudować całą mnogość klimatycznych wnętrz - kolor ten może przybrać różny charakter w zależności od tego, z czym zostanie zestawiony. Ważne jest jednak jego przemyślane użycie.

 

Sypialnia

To wyjątkowo trudna do aranżacji przestrzeń, bo często musi odpowiadać jednocześnie na zupełnie różne gusta dwóch osób, przy tym gwarantując im właściwy odpoczynek. Jeśli trudno Wam jednogłośnie zdecydować, czy wolicie zasypiać w kojących, pudrowych kolorach czy raczej w bardziej zmysłowych barwach, to spróbujcie połączyć te dwa rozwiązania. Czarny Płomień to z pewnością ciekawy element kolorystyczny w sypialni dla dwojga. Z jednej strony odważny i pobudzający, z drugiej budujący atmosferę intymności, może stworzyć niezwykle udaną kompozycję z cieplejszymi barwami. Szczególnie polecamy odcienie z palety Dekoral takie, jak na przykład: Himalajski Cukier, Gorzka Landrynka czy Wyróżniony Róż, który podbija świat designu i sprawdzi się jako łagodząco-wyciszające uzupełnienie dla Czarnego Płomienia.Czary Płomień najlepiej wyeksponować tylko na jednej ze ścian - tak, by nadmiar ciemnych kolorów nie zmniejszył optycznie pomieszczenia. Czarny Płomień skutecznie przyciągnie wzrok do centralnego i zarazem najbardziej prywatnego punktu sypialni - łóżka, budując wizualną kompozycję przestrzenną całej sypialni.Innym, równie interesujących rozwiązaniem jest wydzielenie w sypialni dwóch przestrzeni - “jej” i “jego” opartej na zasadzie kontrastu między tajemniczo-chłodnymi i energetyczno-ciepłymi barwami.

 

Wytworny salon

Bardzo efektownie Czarny Płomień wygląda w przestronnych wnętrzach, których ściany pokryte są tym kolorem w całości. Takie przestrzenie sprawiają wrażenie niezwykle wytwornych, ale też nieco teatralnych. Kolor ten sprawdzi się więc w Twoim domu, jeśli jego wnętrze traktujesz z dystansem - nie boisz się odważnego nadmiaru i dobrze czujesz się w nietypowych sceneriach. Czarny Płomień jest też bardzo wdzięcznym kolorem, jeśli chodzi o zestawienie z różnymi materiałami i fakturami. Doskonale prezentować się będzie w towarzystwie naturalnego drewna, które wydobędzie z niego chłodny, morski ton. Podobny efekt uzyska w otoczeniu kwiatów doniczkowych. Równie dobrze sprawdzi się też w duecie z surowymi, industrialnymi materiałami - takimi jak nieotynkowane ściany czy surowe cegły. W salonie o większym metrażu warto też pobawić się przestrzennością pomieszczenia i zestawić w nim kilka podobnych odcieni. Dzięki temu bryła salonu stanie się o wiele ciekawsza, nawet jeśli zbudowany jest na prostym planie geometrycznym. Świetnie sprawdzą się tu odcienie takie, jak Jasny Zmierzch czy Ciepły Bałtyk.

Gustowna kuchnia

Z otwartą jadalnią Kuchnia to dla większości z nas miejsce, w którym najważniejsza jest funkcjonalność. Jednak nie musi być ona tylko blatem roboczym, ale może też stać się gustownym i reprezentacyjnym “sercem domu”. Czarny Płomień to barwa, której w pierwszym momencie nie kojarzymy z kuchnią, ale wystarczy kilka ilustracji takiego wnętrza, by przekonać się, że może być to strzał w dziesiątkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia przechodzi w salon i zależy nam na nadaniu tej całości spójnego charakteru i elegancji. Co ważne - Czarny Płomień to kolor, który pomoże nam stworzyć zarówno nowoczesną, minimalistyczną kuchnię, jak i pozwoli eksperymentować z motywami skandynawskimi czy prowansalskimi. Wszystko zależy od tego, ile ścian zdecydujemy się pomalować i z jakimi elementami je zestawimy. Warto przemyśleć również zestawienie Czarnego Płomienia z jaśniejszymi barwami, które powiększą optycznie pomieszczenie - szczególnie polecamy wybór jasnych, ale chłodnych pasteli - od błękitu po kamienne szarości, na przykład odcienie: Ciepły Lód czy Słodka Łza.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.